Seville. Restaurant selection / Wybór restauracji

Food lovers should visit at least two restaurants in Seville:

La Pepona Tapas is and art of taste as well as the presentation of the dishes. A salmon taken from underneath the smoke in front of our eyes is, up until now, one of the best dishes I have ever had a pleasure to taste. You need to ensure to order a basket of bread together with your choice of dishes, because the temptation of cleaning your plate cannot be beaten.

Smakoszom bardzo polecam dwie restauracje w Sewilli:

La Pepona Tapas to sztuka smaku, prezentacji ale również sposobu podania potraw. Wydobyty z oparów dymu przed naszymi oczami łosoś to po dziś dzień jedna z najlepszych potraw, których kiedykolwiek miałem przyjemność spróbować. Należy upewnić się, że do dań zamówicie również koszyczek chleba, bo pokusa wypucowania talerza do czysta jest nie do odparcia…

DSC01184

DSC01186

DSC01187

DSC01189

Catalina Casa de Comidas is located on the outskirts of the city center, hence it does not have the popularity of the numerous restaurants close to Giralda or Alcazar. Nevertheless, a position in the top 20 on Trip Advisor is obliging. An excellent, creative kitchen in a relaxed ambient and in a company of beautiful ladies (I haven’t noticed a single man working here). On the top of that, it also has innovative desserts served in a sardines can ;-)

Catalina Casa de Comidas znajduje się na obrzeżach centrum i pewnie dlatego nie dorównuje popularnością licznym restauracjom w okolicach Giraldy czy Alcazaru. Pierwsza dwudziestka w rankingu Trip Advisor’a jednak zobowiązuje. Znakomita, kreatywna kuchnia w luźnej atmosferze, w towarzystwie samych pięknych kobiet (nie zauważyłem żeby pracował tu ani jeden mężczyzna). A do tego nowatorskie desery w… puszkach po sardynkach ;-)

DSC01290
Bull’s tail Canellone / Canellone z byczym ogonem
DSC01293
These are not simple toasts with sardines. After all, nothing is simple in Catalina. / To nie są zwykłe kanapki z sardynkami. W Catalinie nic zresztą nie jest zwykłe…
DSC01296
I have already mentioned being totally in love in Spanish pork. Let the festival of tastes continue. / Wspominałem już, że jesteśmy zakochani w hiszpańskiej wieprzowinie. Festiwal smaków niech trwa.
DSC01297
Raspberry cheese cake – in case it is not obvious / Malinowy sernik – gdyby ktoś nie widział
Advertisements

24 thoughts on “Seville. Restaurant selection / Wybór restauracji

  1. Jeszcze nigdzie nie najedliśmy się tak bardzo jak w Andaluzji… trochę wstyd po powrocie był, ale wszystko wróciło już do normy ;) A tutaj wciąż żadnej dobrej hiszpańskiej restauracji, nie mówiąc już o barze tapas…

    Like

  2. Najbardziej zaintrygował mnie sernik w puszcze. Wygląda jak sos pomidorowy z ukrytą w środku rybką. To był taki sernik na zimno z galaretką czy bardziej pieczony z jakimś lukrem? Bo na serio mnie to zastanawia:)

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: