Alhambra & Generalife. A Pearl among Smaragds / Perła wśród szmaragdów

The Moors poets named Alhambra “a pearl among smaragds” because of the colour of the palace buildings enclosed in wooden frames. This fortress of the Moors caliphs was built in the XIIIth century and became the last bastion of the Arabs in Spain when it was finally conquered by Ferdinand II of Aragon back in 1492. Today it stands strong as one of the most impressive examples of the Arab architecture in Europe. Even despite the fact that its interior colours – blue, red and gold have somewhat dimmed over time as a result of sun  and wind influence.

Mauretańscy poeci nazywali Alhambrę “perłą wśród szmaragdów” ze względu na kolor obudowanych drewnem pałacowych zabudowań. Powstała w XIII w. twierdza mauretańskich kalifów była ostatnim bastionem Arabów w Hiszpanii, aż do 1492r. kiedy to ostatecznie została zdobyta przez Ferdynanda Aragońskiego. Dziś wciąż trzyma się dzielnie jako jeden z najbardziej okazałych przykładów arabskiej architektury w Europie. Nawet pomimo tego, że wnętrza, pełne kolorów – niebieskiego, czerwonego i złotego, na skutek działania słońca i wiatru nieco straciły na swoim blasku.

DSC01642
No self-respecting palace  can afford not to have a rightful owner! At least now it’s clear where do the money from the tickets go. / Żaden szanujący się pałac nie może obejść się bez Pana na włościach! Przynajmniej wiadomo na co idą pieniądze z biletów ;)

DSC01647

DSC01650

DSC01652

DSC01660

DSC01670

DSC01671
These are not vandals, nor weather conditions but… birds which are the biggest threat for the beautiful palace’s ornaments. / Nie wandale, nie warunki atmosferyczne, a… ptaki są największym zagrożeniem dla przepięknych zdobień pałacu.
DSC01701
What a fabulous idea for a nest, that is! / Ależ to znakomity pomysł na gniazdo!

DSC01674

DSC01681

DSC01688

DSC01693

DSC01694
One could be staring for hours into the arabesques. / Godzinami można stać i wpatrywać się w arabeski…

DSC01696

DSC01697

DSC01703
I need to be very clear that this photo has been made by Aga. Were I now to emphasize this, I would need to come back and make a correction later ;) / Spieszę napisać, że zdjęcie jest autorstwa Agi. Gdybym tego nie napisał teraz to z pewnością musiałbym wrócić i poprawić to niedopatrzenie ;)

The Generalife Gardens which adjoin the palace according to the Arab architects were supposed to be heaven on earth. After re-cultivating them in the middle of the XXth century they are somewhat far away from the “gardens of heavenly delights”. The works are ongoing. It might be a nice idea to come back here in about 10 years.

Przylegające do pałacu ogrody Generalife, w założeniu arabskich architektów, miały być rajem na ziemi. Po zagospodarowaniu ich na nowo, w połowie XX w. do “ogrodów rajskich rozkoszy”, jak głosi arabska nazwa, trochę im jeszcze brakuje. Prace trwają ale efekt wciąż daleki jest od ideału. Warto byłoby tu wrócić za jakieś 10 lat.

DSC01710
Well, the hedge inside our city garden is higher than this one… / Cóż, żywopłot w naszym miejskim ogródku jest nieco wyższy…

DSC01711

DSC01715

DSC01716
“I’m singing in the rain…”

DSC01719

DSC01725

DSC01727

DSC01731

DSC01732

DSC01733

DSC01746

DSC01751

Not to have your visit to Alhambra spoiled before it starts (which is fairly easy to do), do note a couple of tips:

The tickets NEED to be bought via the Internet (best with some heads-up),  I would recommend picking them up at least 1 day prior to your visit (which you can also do in the official bookstore in the center of Granada).

You can take a bus (C3) to Alhambra which departs each couple of minutes from the city center. On foot you can expect a long and steep walk up to the palace entrance.

DO NOT BE LATE for the visit inside the palace (you indicate the hour yourself), because you might miss it and you will not enter. Allow yourself about 3-4 hours for the entire visit. This should be enough.

Do not carry liters of water with you in backpacks – there is a number of fountains with potable water all around the palace grounds. Which is quite tasty by the way.

By nie popsuć sobie na wstępie wycieczki do Alhambry (a jest o to dość łatwo), warto zastosować się do paru wskazówek:

Bilety NALEŻY zakupić przez internet (najlepiej z pewnym wyprzedzeniem), radzę odebrać je co najmniej dzień przed planowaną wizytą (można to zrobić w oficjalnej księgarni w centrum Granady)

Do Alhambry można podjechać autobusem (bodajże C3), który odjeżdża z centrum co kilka minut. No nogach czeka Was bowiem stroma i długa droga pod górę.

NIE SPÓŹNIJCIE się na wizytę w pałacu (sami wskazujecie godzinę wejścia), bo możecie ją przegapić i Was nie wpuszczą My przeznaczyliśmy na zwiedzanie jakieś 3-4 godziny i to w zupełności wystarcza.

Nie noście bez sensu litrów wody w plecakach – na terenie całego kompleksu jest cała masa fontann z wodą pitną. Całkiem smaczną na dodatek.

Advertisements

57 thoughts on “Alhambra & Generalife. A Pearl among Smaragds / Perła wśród szmaragdów

 1. Nie kupiliśmy biletów z wyprzedzeniem i gdy dotarliśmy na miejsce jedynie pozwolono nam wejść do ogrodów. Przypadkiem jednak, moja mała córeczka otworzyła jakąś bramkę, której otwierać nie powinna była, pognaliśmy za nią i w ten sposób, nielegalnie znaleźliśmy się na terenie pałacu. Weszliśmy wyjściem. Gdy wychodziliśmy przy owej bramce stała ochrona, pewnie moja córka wykorzystała moment, gdy poszli na krótką przerwę. Szczerze się przyznam, że nie żałuję. Tam jest jak w bajce

  Liked by 3 people

  1. Słyszałem dużo narzekań osób, które nie mogły odebrać biletów, bo maszyny nie działały, albo tych którzy spóźnili się na wejście do pałacu i zostali odprawieni z kwitkiem… Ale najwidoczniej nie mieli córeczki, która wybawiła by ich z opresji ;) Dziękuję bardzo za odwiedziny u mnie :)

   Liked by 3 people

 2. Piękne miejsce i pięknie pokazane.
  P.S. Czy można zadać niedyskretne pytanie: co zrobiliście z tymi tłumami, które przeważnie kłębią się w Pałacu? Czy może mieliście prywatną sesję fotograficzną? :)

  Like

  1. Dziękuję :-) Nie wiem, czy takiej odpowiedzi oczekiwałaś, ale.. pokonaliśmy tłumy cierpliwością. Mieliśmy czas spokojnie czekać aż wszyscy… pójdą sobie dalej. Nie będę też ukrywał, że starannie wybrałem te zdjęcia na których pałac jest niemal pusty :-) Pozdrawiam!

   Liked by 2 people

  1. Przeważnie nie jesteśmy pewni, kto robił które zdjęcie. Aga znaczy przeważnie jest “pewniejsza” – szczególnie w kwestii tych najładniejszych ;) ale też nie zawsze ma rację ;-) Dziękujemy więc oboje!

   Like

 3. Your photos is bringing back lovely memories! I lived in Sevilla for 3 months many years ago and at that time we visited Alhambra. I remember I thought it was one of the most beautiful buildings I had seen. I still think so:)

  Like

 4. Doskonałe zdjęcia! Widać całą finezję zdobień. Miło było wrócić choć w ten sposób.
  A ogrodami w czasie swojej wizyty byłam rozczarowana, chyba przez parę lat ostatnich jednak o nie zadbano, bo na Twoich fotografiach roślinność wygląda atrakcyjnie.

  Liked by 1 person

  1. Wiesz co, wybrałem co ładniejsze zdjęcia (tutaj muszę nadmienić, że zdjęcia ogrodu robiła Aga). Oboje uznaliśmy, że Generalife będzie piękny może za 10-20 lat. Na razie nie zachwyca… Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny ☺

   Like

  1. Thank You Mohammad ☺You are right, it is Polish. Though whenever I’m writing about my country, I do it in English as well, you can check the last posts ☺Cheers!

   Like

 5. Magnificent photos!!! I have never been there and thanks to your amazing photography, I can imagine the beauty of this place in Spain!

  Greetings from Canada!

  <3 carmen

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: